Сре02222017

Последна промена07:46:07 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Со марш Охрид ќе ги поддржи лицата со ретки болести

Предводени од кампањата на ЕУРОРДИС (Европска Организација за Ретки Болести), заедно со Црвен крст Охрид и Зш Авантура, под мотото „Придружете ни се за да се слушне гласот на ретките болести“ со низа активности и Охрид ќе го одбележи Денот на Ретки Болести, кои, пред се ќе бидат насочени кон промоција и информирање на јавноста за лицата заболени од ретки болести и начинот за помош и поддршка на истите.

Повеќе...

Вевчански пасош и за градоначалникот на Рио Де Женеиро

 

Амбасадорот на Македонија во Бразил, Ивица Боцевски, на годинешниот карневал во Рио Де Жанеиро, ќе му врачи вевчански пасош на градоначалникот на овој град, како симболична врска со еден од најпознатите македонски карневали, соопштија од амбасадата.

Повеќе...

СДСМ: Локалната со години ги ветува истите проекти

Локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ по трет пат ги ветува истите проекти за Охрид, што ги ветуваше и на минатите локални избори, обвини портпаролот на СДСМ Охрид Мишел Наумоски.

Повеќе...

Оваа пролет ќе се санира браната на Слатинско езеро

Оваа пролет ќе започне санацијата на браната на Слатинско езеро.

Повеќе...

Охридска банка се закити со награда за општествена одговорност

Концептот „План за стан“ на Охридска банка Сосиете Женерал со престижно признание за општествена одговорност.

Повеќе...

Мрсните дамки во езерото од изгниени растенија

Црната дамка што пред три дена се појави во плитките води на Охридското езеро на кејот во Охрид не е ниту нафта, ниту масло, туку остатоци од растенија што гнијат, а биле донесени на брегот од струењето на водата, одговори Хидробиолошкиот завод откако граѓаните ги вознемири мрсната дамка што беше особено воочлива поради тоа што водата е повлечена од брегот.

Повеќе...

Трајкоски даде отчет- ,,Заедно да ја градиме Дебарца"

Градоначалникот на општина Дебарца даде отчет за своето досегашно работење. 

Повеќе...

ФОТО: Ова е најголемата пастрмка уловена во Охридското езеро

Ова е најголемата пастрмка уловена во Охридското езеро.

Повеќе...

Повторно кражба од црква во охридско

Засега непознат сторител изврши тешка кражба во црквата „Св.Наум“ лоцирана во охридското село Лескоец.

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ продолжува со трагикомични изјави

СДСМ Охрид денес по кој знае кој пат покажа дека нема ни една идеа, ни еден проект и ни едно конкретно решение со кое би се појавиле да се презентираат пред граѓаните, па раководство на партијата го користи новиот портпарол за да се пласираат во јавноста веќе здодевни повторувања на трагикомични изјави и соопштенија кои веројатно предизвикуваат потсмев и кај самите членови на СДСМ, возвратија од ОК на  ВМРО ДПМНЕ Охрид.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK