Сре02222017

Последна промена07:46:07 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Жителите на Беј Бунар бараат инфраструктура

Жителите на охридската населба Беј Бунар со години бараат соодветна инфраструктура.

Повеќе...

Избрано идејното решение за катната гаража во Охрид

 Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор (АДСДП) избра победник на Конкурсот за изградба на првата катна гаража во Охрид.

Повеќе...

Ограбени конаците во манастирот ,,Свети Врачи" Опеница

На 15.02.2017 година во 10.15 часот во ПС Охрид, телефонски се јавил Д.Ѓ. (48) од с.Лескоец, охридско, свештеник во манастирот „Св.Врачи“ во с.Опеница, охридско, и пријавил дека во периодот од 17.30 на 14.02.2017 година до 10.00 часот на 15.02.2017 година непознат сторител извршил тешка кражба во конаците  на манастирот.

Повеќе...

ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО ОХРИДСКА БАНКА

Охридска банка Сосиете Женерал е универзална банкарска институција која припаѓа на една од најголемите финансиски групации во светот – групацијата Сосиете Женерал. Со повеќе од 146.000 вработени, со присуство во 66 земји, Групацијата Сосиете Женерал опслужува 31 милион клиенти низ целиот свет повеќе од 150 години.

Повеќе...

Убавина која не е видена, Охрид и Македонија на насловна на престижниот ,,Like"

Со наслов „Македонија - убавина скриена во приказните“, земјава се најде на насловната страница на престижниот магазин за туризам во Чешка „Like“ („Лајк“).

Повеќе...

Такси кајчињата мора да се регистрираат

Општина Охрид ги информира и потсетува сите физички лица кои вршат услужни дејности поврзани со водениот превоз кои се реализираат со пловен објект со јачина на мотор кој не надминува 20 коњски сили и кој вклучува превоз на максимум 12 лица, согласно член 52 од Законот за туристичка дејност, потребно е истите да се регистрираат во Регистарот за туристичка дејност на општина Охрид.

Повеќе...

Бесплатна проекција на филмот "Fish & Cat"

Денес  16 02 во 18 30 ч. во  амфитеатарот на Филмаска Академија Охрид (поранешен Дом на АРМ) ќе се прикажува филмот "Fish & Cat" на познатиот ирански режисер Shahram Mokri.

Повеќе...

Два хотели со 5 ѕвезди во охридско...имаме ли луксуз

Според последната категоризација што ја објави Министерството за економија, во Македонија има вкупно 15 хотели со пет ѕвезди.

Повеќе...

Притвор за албанецот фатен со дрога кај Рача

Притвор за албанецот кој вчера беше фатен со марихуана кај Рача.

Повеќе...

Започна реконструкција на културниот дом во Злести

Градоначалникот Игор Трајкоски беше во работна посета во Злести каде отпочнаа градежните работи околу реконструкцијата и санацијата на дел од Културниот дом во Злести.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK