Чет05252017

Последна промена11:31:35 AM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Вовчето „Кирчо“ го слави стотиот роденден

Вовчето „Кирчо“ што сообраќаше на теснолинејката од Ѓорче Петров до Подмоље полни 40 години, годинава го прослави стотиот роденден од своето производство. Покрај стоте години од производството на „Кирчо“, годинава се навршуваат и 99 години од завршувањето со градба на пругата, која започнала да се гради во 1915 и била завршена во 1918 година.

Повеќе...

Светскиот ден на културната разноликост се одбележува во Охрид

Во организација на студентите и професорите од Универзитетот „Св.Апостол Павле“, во Охрид пригодно ќе биде одбележан Светскиот ден на културната разноликост.

Повеќе...

Прашања од ВМРО-НП за реставрацијата на Али пашината џамија во Охрид

Општинскиот Комитет на ВМРО - НП  Охрид  после објавата на медиумите за градба во потесното градско подрачје односно охридската чаршија, ги повикува и прашува директорот на Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј Охрид, Тања Паскали Бунташеска и Министерството за транспорт и врски како надлежни органи кој даваат согласност за ваков вид на градби да дадат одговор на следното:

Повеќе...

Учениците од „Св.Климент“ го посетија охридскиот аеродром

Несекојдневно доживување имаа учениците од основното училиште Св. „климент Охридски“-Охрид. Тие го посетија ТАВ Аеродромот „Св. Апостол Павле“.

Повеќе...

Матурантка од Охрид нападната од чопор кучиња

Само среќа  ме спаси од поголеми  последици, откако  синоќа околу 1 часот по полноќ ме нападна чопор кучиња. Вака, 18 годишната охриѓанка-матурантка  започна, за Охриднет да го раскажува  хоророт што и се случил синоќа. Матурантката,  вели дека сеуште е под стрес , дека шокот и траумата што ги доживеала  не и дозволуваат мирно да спие.

Повеќе...

Матурантите денеска ќе танцуваат

Балот на матурантите-Матурската парада 2017, денеска ќе се одржи точно на пладне,на градскиот плоштад „Св. Климент Охридски“.

Повеќе...

Фатен крадец што „се збогатил“ во Охрид

Скопјанец, од кражби во Охрид „се збогатил“ одкако одзел многу пари, мобилни, камери, фотоапарати.Охридската полиција го фатила вештиот крадец и го „почастила“ со кривична пријава.

Повеќе...

Во „Робевци“ изложба за денот на музејските работници

Денеска во Охрид ќе биде отворена 27-та, традиционална изложба во чест на Меѓународниот ден на музејските работници, 18 мај.

Повеќе...

НОВА СПОРТСКО – РЕКРЕАТИВНА МАНИФЕСТАЦИЈА ВО ОХРИД

Охрид ќе добие нова спортско-рекреативна манифестација – “Охрид трчаТ“, која ќе се одржи од 1 до 4 јуни.

Повеќе...

Жестоки реакции по нападот од кучиња врз матурантката од Охрид

Лавина жестоки реакции  и коментари следуваа по написот на Охриднет за нападот од чопор кучиња врз матурантката од Охрид, кој имаше над 30 000 читања од цела Македонија.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK