Сре10232019

Последна промена03:38:20 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Најмладите се запознаа со тајните на охридскиот бисер „Филеви“

Дечињата од охридската градинка „Лихнида“ во посета на брендот Филеви.

Повеќе...

Ограбени дуќани за накит во Охрид

Крадец попладнево изврши филмски грабеж во два дуќани за накит. 

Повеќе...

И РК „Охрид“ за нашата Јана, вечерва хуманитарен натпревар

РК „ОХРИД“ ЗА ЈАНА! Вечерашниот натпревар помеѓу РК „Охрид“ и РК „Бутел“ ќе има и хуманитарен карактер.

Повеќе...

Повозрасна охриѓанка касната од куче скитник

Повозрасна охриѓанка касната од куче скитник.

Повеќе...

Вечерва извлекување на наградите „За посреќно детство“

Заблагодарувајќи се на сите оние кои што учествуваа, ја помогнаа и поддржаа овогодинешната хуманитарна и спортско-рекреативна акција на Црвен крст Охрид „ЗА ПОСРЕЌНО ДЕТСТВО“ информираме дека извлекувањето на добитниците на преку 50 награди ќе се изврши денес, 16.10.2019 година во 19:15 ч.

Повеќе...

Нови покриви за четири охридски училишта

Деновиве започнаа работни активности за промена на покривната конструкција на подрачниот училишен објекти на ОУ „Свети Наум Охридски“ во  селото Елшани и на покривната конструкција на училишниот објект на ОУ „Братство Единство“ во населбата Лескајца.

Повеќе...

Охридскиот аеродром еден од најброзрастечките

Македонските аеродроми, Меѓународен Аеродром Скопје и Аеродромот Св. Апостол Павле Охрид, со 17,8% пораст на бројот на патници во август 2019 година се меѓу најбрзорастечките аеродроми на светско ниво, како и во групата на држави кои не се дел од ЕУ, објави Меѓународниот совет на аеродроми-Европа (ACI Europe) во нивниот најнов извештај за аеродромскиот сообраќај.

Повеќе...

Охридскиот Чинар прогласен за природна реткост

Со одлука на Министерството за животна средина потпишана од министерот Насер Нуредини, единечното дрво – Чинар (Platanus orientalis) лоциран во Охридската чаршија на плоштадот „Чинар“,  инаку дел од долгата историја на Градот, но и препознатлив дел од неговата туристичка понуда е прогласено за природна реткост. Називот на природната реткост е „Чинар – Охрид“.

Повеќе...

Инспекторите отстрануваат нелегално поставена урбана опрема

Општинските инспекциски служби заедно со екипи од ЈП „Охридски комуналец” и СВР Охрид, денес реализираа координирана акција за отстранување на нелегално поставената урбана опрема пред угостителските објекти во охридската чаршија.

Повеќе...

Повеќе награди за охридските ученици на натпреварот во Пореч

Од 10 до 13 октомври учениците од ОУТУ „Ванчо Питошески“, заедно со своите ментори и директорот на училиштето беа дел од меѓународниот натпревар на угостителско- туристички училишта ГАТУС 2019.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK