Вто06192018

Последна промена12:44:48 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Учениците преку цртежи ја покажаа својата визија за кеј Македонија

Во рамки на тренинг програмата „Овозможување локална демократија и холистички урбан развој преку SymbioCity пристап“ беа вклучени и учениците од ОУ „Григор Прличев“.

Повеќе...

Млада охриѓанка го освојува светот

Градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски денеска во својот кабинет ја прими Ајше Хасан која  го понесе  македонскиот тим  на врвот со четири златни медали во четири категории  на Светскиот натпревар   „Талентирани интелектуалци“ што од 20 до 23 април годинава се одржа  во Кембриџ, Англија.

Повеќе...

Одблокирана изградбата на автопатот Охрид Кичево

После повеќе месечен застој конечно е одблокирана изградбата на автопатот Охрид Кичево. Ангушев најави дека продолжува изградбата на овој капитален проект , а со тоа се очекува да се забележи и пораст на Бруто домашниот производ. 

Повеќе...

Единаесетта седница на општинскиот Совет

Единаесеттата седница на Советот на општина Охрид ќе се одржи на 14 овој месец во 11 часот.

Повеќе...

Повеќе од 1.500 учесници пријавени за акцијата „Мој Охрид, чист Охрид“

Повеќе од 1.500 учесници се најавени за првото издание на големата ЕКО акција за чистење на крајбрежјето на Охрид „Мој Охрид, чист Охрид“, која ќе се одржи утре со почеток во 10:00 часот.

Повеќе...

Соседска драма во Охрид

Охриѓанец со нож го нападнал соседот.

Повеќе...

Се бараат лица за лесна физичка работа

Општина Охрид врз основа на Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2018 година, усвоен од Владата на Република Македонија за Програмата за работно ангажирање – Јавни работи,објавува јавен повик. 

Повеќе...

ФОТО+ Видео: Ново семејство лебеди го краси Охрид

Семејство лебеди со нов пород го краси Охридското езеро.

Повеќе...

Поезијата на Славе Ѓорго препеана на руски

Поезијата на охриѓанецот Славе Ѓорго Димоски е препеана и објавена во московскиот „N.ARDIS“.

Повеќе...

УМЕТНИЧКИ СПОЈ НА СИНИОТ ЈАДРАН И АЗУРНИОТ ОХРИД

Во Задар, Хрватска, во атрактивниот галериски простор на Научната библиотека, отворена е ликовната изложба:”У залјеву мора “ на македонските ликовни уметници, уметничката и брачна двојка - Емилија и Стојче Тоциновски, единствените во Македонија и пошироко кои создаваат како ликовно дуо.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK