Сре08152018

Последна промена09:41:43 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Љубанец незаконски уловил мечка

 

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело  „незаконит лов”, СВР Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против З.С. (56) од охридското село Љубаништа.

Повеќе...

„Радомировиот псалтир“ вечерва во Предворјето на „Света Софија“

Ораториумот „Радомировиот псалтир“ op. 47 од Димитрије Бужаровски вечерва же бид еизведен во рамките на музичкат апрограма на фестивалот „Охридско лето“. 

Повеќе...

Општината возврати: Поставувањето урбана опрема е во склад со одлуките на Советот

Огромниот број на домашни и странски туристи кои оваа летна сезона го преплавија Охрид се доволна потврда на заложбите на локалната власт градов да стане модерна туристичка дестинација, возвратија на вчерашните обвинувања од ВМРО ДПМНЕ.

Повеќе...

Сообраќајка кај охридско Ново село

Сообраќајка со повредени,  утрово се случи кај Ново село-Дебрца.

Повеќе...

,, Девојчето со жиците" на Охридско лето

„Девојчето со жиците“ –драмска понуда на „Охридско лето“.

Повеќе...

Повеќе богослужби за престојните празници

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 08. август 2018 година (среда), во 08:45 часот ќе се служи света архиерејска литургија во параклисот „св. Петка“, во манастирот „св. Наум Охридски“ - Охрид, по повод празникот „Преп.мч-чка Параскева (Петка)“.

Повеќе...

Дуото „Сора“ направи магичен спој на традиционални песни и класични композиции

Магичен спој на традиционални песни и дела од класичната музика направи дуото „Сора“ синоќа во црквата „Света Софија“ одржувајќи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“.

Повеќе...

Повозрасни охриѓани краделе кровна конструкција

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба”, Секторот за внатрешни работи Охрид, до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против А.З.(58), В.З.(52) и Ш.Ш.(83) сите од Охрид.

Повеќе...

Промоција на „Македонскиот стрип во изданијата на новосадски Дневник“

Утре (вторник, 7.8 2018) со почеток во 20 чаот, во кафе бар „Шила“ ќе се случи охридската промоција на книгата „Македонскиот стрип во изданијата на новосадски ’Дневник‘“, од авторите Александар Стеванов, Дарко Богданов и Сашо Гачев.

Повеќе...

Моторциклист тешко повреден кај Требеништа

Уште една сообраќајка со мотор во која е тешко повреден моторциклист.Пред два дена моторциклист загина кај Косел.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK