Чет01192017

Последна промена01:29:52 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Денес најстудениот ден оваа зима, Охрид -17

Денес е најстудениот ден оваа зима. Претежно ведро утро со многу ниска температура. Минималнатa температура низ котлините ќе има вредност помеѓу -14°С и -20°С, а на повисоките места околу -22°С.

Повеќе...

Верниците ги преплавија охридските цркви

Црвите во Балканскиот Ерусалим од рано утрово преполни со верници. Со свеќи во рака и молитва, православните христијани го слават Христовото раѓање.  

Повеќе...

ФОТО: Величествена Бадникова поворка во Охрид

Повеќе од  триста  деца утрово  со свеќи во раце, кандила и ѕвезди го наговестија Христовото раѓање во Охрид. Во свечена Бадникова поворка низ охридските улици ечеше старата коледарска песна “Вечниот бог”.

Повеќе...

Забрана за товарни возила на Стража и Ѓавато

Синоќа од 22:35 часот повторно е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Велес – Катланово.

Повеќе...

ФОТО: Охрид волшебна снежна бајка

Во очи на Бадник и охриѓани ги израдува снегот. Белата снежна прокривка го прекри и разубави волшебниот Охрид. 

Повеќе...

Вмро Дпмне го честита Божиќ

ОК на ВМРО ДПМНЕ испрати честитка по повод Божиќ.

Повеќе...

Извлечен е камионот излизган кај Буково

Извлечен е камионот што, вечерва беше излизган на патот Охрид-Ресен во близина на депонијата кон превојот Буково.

Повеќе...

Христос се роди .. Навистина се роди!!!

Божиќ — денот на Христовото раѓање според христијанската традиција. Тоа е втор најголем празник во христијанството, по Велигден.

Повеќе...

Повреден работник при градежен зафат на автопатот Охрид Кичево

На 04.01.2017 година околу 12.00 часот на автопатот во изградба Кичево-Охрид, во близина на с.Попоец , од непознати причини А.Г. (37) од Јабланица, Босна и Херцеговина, вработен во градежна фирма, изведувајќи градежни работи-поставување метално скеле на мост во изградба, паднал од скелето во висина од околу 19 метри.

Повеќе...

Охридскиот гитарист Четкар ќе настапи на џез фестивал во Џакарта

Прославениот охридски композиторот и гитарист со светско реноме, Владимир Василевски-Четкар, на трети март годинава ќе има свој настап на престижниот Џава џез-фестивал во Џакарта, Индонезија.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK