Чет03302017

Последна промена09:21:24 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Жена нападната од кучиња во Велгошти

Зачестија нападите на кучиња врз луѓето. Последниот напад се случил пред два дена во селото Велгошти кога жена била нападната од чопор агресивни кучиња.

Повеќе...

„За заедничка Македонија“ и под вода, знамето распослано во Охридското езеро

Во Охрид вчера се одржа Регата во организација на иницијативата ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, а централниот настан се случуваше во Охридското езеро и наместо да се маршира поддржувачите со бродови и кајчиња ја искажаа својата поддршка за унитарна и заедничка Република Македонија.

Повеќе...

Возило излета кај охридскиот аеродром, еден тешко повреден

Едно лице е тешко повредено во сообраќајката што се случи попладнево кај охридскиот аеодром „Св Апостол Павле“.

Повеќе...

Започна училишната спортска лига

Во организација на Сојузот за училишен спорт од Охрид, со поддршка од Локалната самоуправа, денеска беше отворена годинашната училишна спортска лига. Во рамките на лигата, ќе се одржат натпревари во футсал, одбојка, пинг-понг, шах и атлетика, на кои ќе учествуваат ученици од основните и средните училишта од Охрид.

Во името на Локалната самоуправа, на отворањето се обрати заменик градоначалникот на Општина Охрид , Ангел Јанев:

 

- Ние, од Локалната самоуправа во рамките на можностите ја поддржуваме училишната спортска лига, со уверување дека во иднина таа поддршка ќе биде уште поголема. Свесни сме дека, ваквите настани го трансформираат и сфаќањето за улогата на спортот кај најмладите и неговата улога во обезбедувањето на здрава иднина за младите.
Наша заедничка задача е спортските терени, наместо местонанетрпеливост, насилство и навреди, да гипретворивмевопросторзапочитување, прифаќање и градењепријателствамеѓунајмладите.Наспортскитетерени, ученицитеспортуваатсодругарите, се дружат и делат заеднички вредности.


Овој настан не потсетува дека сите треба да придонесуваме да се развива пред се училишниот спорт, зошто тука е основата и расадникот за успешни спортски клубови и поединци.Ги охрабруваме наставниците и професорите по физичка култура да продолжат по овој пат и постојано да ја притискаат општествената заедница да ги поддржува нивните проекти и предлози за што подобро функционирање на наставата по физичко образование и развојот на училишниот спорт.- рече заменик градоначалникот Јанев.

Охридските бродови со развеани македонски знамиња

И охридските бродари со поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“.

Повеќе...

Охриѓани волонтерски ја „светнаа“ плажата Лабино

Љубителите на природата на чело со охриѓанката Мери Нанче вчера ја „светнаа“ плажата Лабино.

Повеќе...

Десет години мораториум за охридската пастрмка

Во наредните десет години државата да воведе тотална забрана за лов на охридска пастрмка, бараат од концесионерот со Охридското езеро.

Повеќе...

Охридскиот и скопскиот аеродром со зголемен број патници

Расте бројот на патници на македонските аеродроми.

Повеќе...

ФОТО: Се запали куќа Варош

Се запали куќа на улица  „Петар Чаулев“.

Повеќе...

Село Куратица изгради јавни тоалети

Село Куратица   гради јавни тоалети.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK