Чет03302017

Последна промена09:21:24 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Граѓаните на средба со стручните служби од урбанизмот

Со цел подобрување на квалитетот на услугите во делот на урбанистичката сфера, денеска граѓаните кои имаат потреба од стручно мислење или решавање на предмети во управна постапка од делот на урбанизам имаа можност директно да се обратат до стручните служби на Секторот за урбанизам. 

Повеќе...

Низа свечености по повод Денот на ослободувањето на Охрид

По повод 7.ноември, Денот на ослободувањето на Охрид, општина Охрид во соработка со Општинската Организација на Сојузот на борци на општините Охрид и Дебарца , организираат низа свечености со кои достојно ќе биде одбележан празникот.

Повеќе...

Градоначалникот Бакрачески подели хуманитарни пакети за социјално загрозените семејства

По повод „Недела на борба против гладта“ која се одбележуваше од 16 до 22 октомври, градоначалникот Никола Бакрачески денес пред просториите на ОО Црвен Крст Охрид, подели 50 од вкупно 150-те пакети со прехранбени производи и производи за лична хигиена наменети за социјално најзагрозените охридски семејства.

Повеќе...

Новинари од Хрватска во посета на Охрид

На иницијатива на брачната и професионална новинарска двојка Милена - главен и одговорен уредник на весникот на Заедницата на Македонците во Република Хрватска „Македонски Глас“ и Сашо Георгиевски - дописник на „Нова Македонија“ од оваа пријателска земја,  од 8. до 12. ноември, во работна посета на нашата земја, ќе престојува студиска група истакнати хрватски новинари - уредници од влијателни медиуми.

Повеќе...

Охрид разубавен со 100 палми

На брегот на Охридското езеро денеска се засадија 100 палми. Засадувањето е дел од акцијата  Ден на дрвото – Засади ја својата иднина, со подршка на Македонски шуми.

Повеќе...

Митровден по десетти пат ќе се одбележи на градскиот плоштад во Охрид

По повод големиот верски празник "Свети Великомаченик Димитрија" - Митровден на градскиот плоштад во Охрид по десетти пат ќе биде приготвен традиционален  црковен ручек. 

Повеќе...

Вандали го "нападнаа" убаво уредениот влез на Охрид

Кому му смета убаво уредениот влез на општина Охрид? 

Повеќе...

Во Средорече изграден заштитен ѕид од поплави

Поплавите во Средорече ќе бидат минато. Привршува изградбата на потпорен ѕид на реката со што и при обилни врнежи нема да има излевање на реката.

Повеќе...

Неделава ќе се делат хуманитарните пакети на сиромашните

Како резултат на успешно завршената кампања за Неделата на борба против гладта и собраните прехрамбени производи од кои се направени 150 хуманитарни пакети, Црвен крст Охрид во текот на оваа недела, заедно со поединци, фирми и институции кои ја помогнаа кампанјата, ке врши поделба на хуманитарните пакети на социјално загрозените семејства од Охрид.

Повеќе...

10 години од иницијативата животна средина и заштита “ENVSEC”

Утре  ,иницијативата Environment and Security – ENVSEC одбележува 10 години во кои агенциите на Обединетите Нации,заедно со ОБСЕ,Регионалниот Еколошки Центар и НАТО работеа на Пан-Европско ниво во насока на трансформирање на еколошките ризици во соработка и заедничко управување на природните ресурси.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK