Чет01192017

Последна промена01:29:52 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

И Охрид со спортот ќе победува

Овогодинешната прослава на 8 ми септември Денот на независноста на Р. Македонија ќе биде под мотото Со спортот победуваме. И Охрид се вклучи во одбележувањето. Градоначалникот Никола Бакрачески вечерва го пречека Велосипедскиот караван на плоштадот "Свети Климент Охридски"

Повеќе...

Отворено монтажно училиште во Волино

Градоначалникот на Општина Дебарца Игор Трајкоски и министерот Спиро Ристоски денес во селото Волино го отворија и ставија во функција новиот објект на основното училиште кој е изграден ова лето заедно со новото игралиште во состав на училиштето.

Повеќе...

Охридското езеро порибено со 100 илјади пастрмчиња

До крајот на  месец септември  Охридското езеро ќе биде порибено со 2 100 000 единки охридска пастрмка. Денеска концесионерот и министерството за земјоделство  во езерото пуштија 100 илјади мали пастрмчиња. Новитет е тоа што и Република Албанија ќе почне да го порибува езерото.

Повеќе...

Две сообраќајки во Охрид

 

Две сообраќајни незгоди се случија рано утрово во Охрид. 32 годишен охриѓанец откако добро се опијанил, седнал во своето возило „Цитроен ксара“ и се упатил по „Туристичка“ кон„ Билјанини извори“. Само што го заминал хидробиолошкиот, тој возејќи во алкохолизирана состојба и брзо, изгубил контрола над возилото и удрил во заштитниот метален браник од левата страна на коловозот по што излетал на спротивната коловозна лента.

Повеќе...

По 27 ми пат Интернационален атлетски маратон во Охрид

По повод 8-ми Септември Денот на независноста , годинава по 27-ти пат ќе се организара традиционалниот Интернационален Атлетски Маратон Охрид 2013.

Охридскиот маратон започна да се организира од 1976 година и се организираше 18 години без прекин до 1993 година.

Повеќе...

Спасителната моќ на "Богородица Заумска"

Манастирот “Света Богородица Заумска” се наоѓа на 20 км од Охрид, на брегот на езерото, во подножјето на Галичица, во близина на рибарското село Трпејца. Местото е недостапно од копно, тука се доаѓа само по вода.

Повеќе...

Не произлезе договор од средбата на Тимотеј и Села

 

После триесетминути разговор зад затворени врати Тимотеј и Села не донесоа никаков заклучок во однос на изградбата на црквата во селото Октиси.После средбата струшкиот градоначалник рече дека се работи за меѓуверски конфликт, а тој само помага во неговото решавање. Според него во моментов најдоброто решение е времената мерка за одложување на изградбата на параклисот.

Повеќе...

Заврши летниот распуст, почнува учебната година

Денес почнува новата учебна година. 544 првачиња од Охрид  ќе седнат во училишните клупи. Во учебната 2013 / 2014 година  бројот на првооделенци е намален за дваесет ученици во однос на лани. Градоначалникот Никола Бакрачески успешна учебна година ќе им посака на учениците во  ОУ „Гиргор Прличев“, и средното стручно училишта  ОЕМУЦ „Св Наум Охридски“.

Повеќе...

Почина повредениот во сообраќајката кај Мешеишта

Почина 69 годишниот охриѓанец кој доцна попладнево се здоби со тешки телесни повреди во сообраќајката што околу 18.30 се случи во близина на селото Мешеишта на магистралниот пат Охрид-Кичево. Како што Ohridnet.com дознава од болнички извори, и покрај брзата медицинска интервенција, на повредите им подлегнал П.К. кој по сообраќајката итно е пренесен во болницата Св.Еразмо а потоа на хируршкото оделение во општата болница во Охрид.

Повеќе...

Пожар избувна во Требеништа

Попладнево околу 16 часот помеѓу селата Требеништа и Мислешево избувнал пожар. Според информациите до кои дојде охриднет пламените јазици зафатиле поголем дел вегетација и
неколку приватни овоштарници.Екипите на Потивпожарната единица Охрид се на терен и работат на локализирање на пожарот.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK