Пет10222021

Последна промена06:47:18 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Донев: Гарантираме инвестирање и создавање услови за спортување на сите генерации

За Охрид гарантираме инвестирање и создавање услови за спортување на сите генерации, рече  на денешната прес конференција Сашо Донев носител на листа на ВМРО ДПМНЕ Охрид. 

Повеќе...

Портрет- интервју: Запознајте го Димитар Велјаноски

Димитар Велјаноски е носител на независната советничка листа „Охрид пред се“. 

Повеќе...

Божиноски го честита Денот на учителот

Просветните работници се мотивирачка сила, заедничка гордост, херои на ова време, рече Перчо Божноски кандидат за советник од ВМРО ДПМНЕ.

Повеќе...

Леона Кичеец: Големите политички партии повторно со иста папагалска мантра

Изборната кампања за локалните избори започна. Поминаа само десет дена од нејзиниот тек, но сосема доволно за сериозен набљудувач и внимателен слушател да заклучи дека „Волкот го менува влакното, но умот никако!“, рече на денешната прес конференција,  Леона Кичеец кандидат за советник од Охрид пред се.

Повеќе...

Георгиески: Вложуваме во нашите деца, бидејќи тоа е иднината

Охрид е град на Свети Климент, град на писменоста и заслужува да ги носи овие епитети. Затоа, во текот на иминатите две години започнавме со реализација на нашата амбициозна програма, со која значително ги подобривме условите за настава во сите училишта и успеавме да го подигнеме образованието во Охрид на едно повисоко ниво.
Нашите деца и внуци, ГОДИНИ и ДЕЦЕНИИ наназад учеа во училници во кои имаше провев од сите страни, во кои прокиснуваа таваните, подовите се распаѓаа, а наставата се одвиваше во објекти, во кои немаше инвестирано ни еден денар, рече на денешната прес конференција кандидатот за градоначалник на Охрид Константин Георгиески. 

Повеќе...

Георгиески најави градски парк „Касана“

Континуирано работиме за решавање на вистински проблеми и во интерес на реалните потреби на граѓаните. Еден од предусловите за овозможување на квалитетен живот во сите населби е подобрување на комуналните услови и инфраструктурата, рече градоначалникот Константин Георгиески на денешната прес конференција во поранешната касарна во Охрид.

Повеќе...

Портрет- интервју: Запознајте ја Леона Кичеец кандидат за советник од Охрид пред се

Запознајте ја Леона Кичеец, кандидат за советник од независната листа „Охрид пред се“.

Повеќе...

Во Вевчани се отвора фабрика за канабис

Повеќе месечните преговори и одличните понудени услови од страна на општина Вевчани кон инвеститорите вродија со плод.

Повеќе...

Со Свечен час започна академската година на ФТУ Охрид

Во предворјето на црквата Св. Софија, вчера се одржа првиот академски час на Факултетот за туризам и угостителство за учебната 2021/2022 година.

Повеќе...

Јамандиев: Гарантирме изградба на ново училиште

Физичкото образование е еден од најбитните сегменти во севкупниот образовен процес, кој има повеќекратни позитивни ефекти врз идниот развој на младите, рече на денешната прес конференција Наум јамандиев кандидат за советник од редовите на ВМРО ДПМНЕ. 

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK