Вто09252018

Последна промена05:58:32 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Со делење цвеќиња Охрид го обележува Денот на екологијата

Општина Охрид во рамките на одбележувањето на 5-ти jуни, Светскиот ден на животната средина, првата недела од месец јуни ја прогласи за „Недела на животната средина“ во која ќе бидат опфатени повеќе активности.

Повеќе...

Конечно лето во наредниве денови сончево и топло

Конечно дојде лето може да ги тргнете јакните и џемперите. Во следните денови  ќе имаме тренд на вистинско летно време. Но, не станува збор за пеколни високи темпаратури, туку за умерено топло време.

Повеќе...

На три ката ќе биде новиот затворен пазар во Охрид

Јавното Претпријатие  "Градски Пазар" денес го распиша тендерот за избор на најповолна понуда за градба на новиот објект на пазарот преку јавно - приватно партнерство.

Повеќе...

Младите учеа за болестите на зависност

Во просториите на Црвен крст Охрид, вчера се одржа едукативна работилница во областа на болести на зависност,прилично актуелна тема во денешно време која привлече голем број заинтересирани охриѓани да земат учество и дадат свој придонес во реализација на истата.

Повеќе...

Се издава ресторанот на градските гробишта во Охрид

Јавното претпријатие „ Градски гробишта“ распиша оглас за усно јавно наддавање за издавање под закуп на ресторанот лоциран во градските гробишта.

Повеќе...

Се издава деловен простор во охридскиот пазар

ЈП градски Пазар Охрид издава под закуп деловен простор на приземје од 30 м2, лоциран на јужната страна во Градски Пазар Охрид, за период од 1(една) година, со почетна цена од 370 ден без ДДВ за м2.

Повеќе...

Патот за Долно Лакочереј се подготвува за асфалт

Јавното претпријатие „Нискоградба“ – Охрид, денеска изведува градежни активности во с. Долно Лакочереј.

Повеќе...

Да навиваме на ракомет за да спасиме еден детски живот!

Под мотото „Заедно за еден детски живот”, во петок, на 6-ти јуни во спортската сала „Билјанини Извори“ ќе се одржи хуманитарен ракометен натпревар. 

Повеќе...

Двајца охриѓани одгледувале марихуана во авто кампот “Андон Дуков“

Педесет и една садници од растението Канабис сатива пронајдоа и одзедоа оперативците при акција на СВР Охрид реализирана во авто-кампот „Андон Дуков“ во Охрид на први јуни оваа година.

Повеќе...

Учениците од ”Свети Климент” во посета на аеродромот

Согласно програмата, но и со успешната соработка со родителите од училиштето учениците од ОУ „Св Климент Охридски“-Охрид заедно со своите учителки од четврто одделение го посетија Охридскиот аеродром.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK