Сре06282017

Последна промена06:08:38 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Во среда се слави Свети Еразмо

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 14. јуни 2017 година (среда), во манастирот Свети Еразмо - Охрид, со почеток во 19.00 часот, ќе се служи празнична вечерна богослужба по повод празникот „Свети Еразмо Охридски“ на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско - сиднејски г. Тимотеј.

Повеќе...

Кучињата скитници повторно напаѓаат на охридскиот плоштад

И покрај бројните апели на граѓаните на Охрид, но и после немилите настани со кучиња скитници кои нападнаа и искасапија една матурантка, надлежните без слух.

Повеќе...

Празник на Сите Светии - се слави во Лешани

Празник на Сите Светии – Сисвети - неделата по Духовден.

Повеќе...

ФОТО: Илјадници верници во Лешанскиот манастир

Илјадници верници вчера го посетија манастирот „Си Свети“ во охридското село Лешани. 

Повеќе...

Освојувањето на Хималајските врвови - раскажано во книга

Искуствата од искачувањето на трите најсмртоносни врвови во светот, познатиот македонски алпинист Здравко Дејановиќ ги преточи во книга.

Повеќе...

Работилница за подобрување на услугите за лицата со попреченост

„Подобрување на услугите за лицата со попреченост“ е темата на работилницата што ќе се одржи денеска во Охрид, во организација на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Швајцарската агенција за развој и соработка (СДС) во Македонија.

Повеќе...

Младите филмаџии преку работилници до повеќе знаење

Престижната професионална програма за развој на филмски проекти „MIDPOINT Feature Launch“, својата прва сесија, во соработка со Агенцијата за филм на РМ, ќе ја одржи од 10 до 16 Јуни на Филмската Академија во Охрид, по што ќе следува и втора работилница, која од 15 до 21 Октовмри ќе се одвива во Прага.

Повеќе...

СДСМ: Сообраќајен метеж и нерегулирано паркирање проблем на охриѓани

Жителите на Охрид, особено оние во стариот дел од градот, се' уште се соочуваат со сообраќаен метеж и нерегулирано паркирање.

Повеќе...

23 ти Спортски игри на УПОЗ во Охрид

На свеченото отворање на традиционалните 23-ти спортски игри и средби на синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани УПОЗ, синоќа во хотелот „Белви“ , во името на градот домаќин учесниците ги поздрави и им посака топло добредојде  заменик градоначалникот Ангел Јанев.

Повеќе...

Полуматурантите од ОУ„Григор Прличев“ прославуваа

Последниот училиштен ден, полуматурантите го прославија во весела атмосфера.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK