Пет10222021

Последна промена06:47:18 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Подобрени условите за настава во СОУ „Св. Кирил и Методиј“

Во СОУ „Св. Кирил и Методиј“ изминатиов период интензивно се работеше на подобрување на условите за реализирање на наставната програма.

Повеќе...

Советот на општина Охрид ја одржа последната седница

Денес, Советот на општина Охрид ја одржа шеесет и шестата свечена седница.

Повеќе...

Во сообраќајка кај Ботун загина 17 годишно момче

03.10.2021 во 03,00 часот кај с.Ботун на магистралниот пат Охрид-Кичево патничко моторно возило „киа соренто“ со охридски регистарски ознаки управувано од 17 годишен малолетник од с.Лешани, општина Дебарца излетало од патот.

Повеќе...

Божиноски најави повеќе проекти за културно издигнување на Охрид

Охрид претставува ризница на културни, традиционални, историски и религиски вредности. Охрид е центар на многу меѓународни манифестации, национални културни настани, концерти и претстави, изложби и промоции, вели  кандидатот за советник Перчо Божиноски. 

Повеќе...

Николоска: Гарантираме отворање на информатичко - технолошка зона

Охрид мора да има информатичко-технолошка зона и мора да биде пример за дигитална општина. Општина во функција на подобрување на квалитетот, достапноста и брзината на услугите во интерес на граѓаните, рече Александра Настоска - Николоска  кандидат за советник од ВМРО ДПМНЕ.

Повеќе...

Грозданоска: Со домаќинско работење долгот на општината е намален за повеќе од една милијарда денари

Враќањето на финансиската стабилност беше еден од најважните приоритети на оваа локална власт и благодарение на поддршката и помошта од Владата на Република Северна Македонија, преку напорен, исклучително одговорен ангажман и домаќинско работење за само две години долгот на општината е намален за повеќе од една милијарда денари. Во 2017 година, долгот на Општина Охрид изнесуваше околу 1,6 милијарди денари, а денес изнесува околу 295 милиони денари, рече на  денешната прес-конференција на кандидатката за советник, Милена Грозданоска.

Повеќе...

Охриѓанецот Александар Петрески ја промовира првата песна на македонски јазик

Охриѓанецот Александар Петрески, музичар кој живее во Германија ја прмовира неговата прва песна на македонски јазик.

Повеќе...

Пецаков синоќа во Велгошти и Куратица

Кандидатот за градоначалник на Охрид, Кирил Пецаков, синоќа беше во посета на Велгошти.

Повеќе...

Божиноски: Остана само најава за реконструкција на кејот

СДСМ и ЌЕ Георгиески се најлошото за Општина Охрид и охриѓани, рече портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Перчо Божиноски. 

Повеќе...

Во Охрид се одбележа Денот на младите

Младост, хуманост, позитивна енергија ширеа и денес младите волонтери на Црвен крст Охрид, овојпат од платото пред Центарот за клутура „Григор Прличев“ каде во прекрасно дружење, многу едукативни и креативни содржини и забава го одбележаа својот Ден на млади – Youth Day.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK