Пет02232018

Последна промена11:05:50 AM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Охридски средношколци ќе ја бодрат македонската фудбалска репрезентација

Општина Охрид, во соработка со Фудбалската федерација на Македонија, организира навивачки караван за поддршка на македонската фудбалска репрезентација на утрешниот натпревар со Велс.

Повеќе...

Охрид се врати во минатото, ватерполо натпревар на градското пристаниште

 Охридските ватерполисти се покажаа како добри домаќини на денешниот ревијален натпревар на градското пристаниште,   им дозволија на гостите од Струга да понесат победа од еден поен. 

 

Повеќе...

Охриѓани заедно ќе навиваат и ќе бидат хумани

Групното следење на настапите на нашата кошаркарска репрезенатција на Европското првенство во кошарка на градскиот плоштад “Свети климент Охридски” доби и хуманитарен предзнак.

Повеќе...

Спикерот на Сенатот на Канада, Ноел Кинсела ќе одржи предавање во Охрид

Спикерот на Сенатот на Канада, Ноел Кинсела, кој престојува во официјална посета на Република Македонија, денес ќе одржи предавање во Универзитетскиот конгресен центар во Охрид јавува Макфакс.

Повеќе...

Четири години од потонувањето на бродот “Илинден”

Денес  се навршуваат четири години од кобниот 5 ти септември, денот кога потона бродот “Илинден” во водите на Охридското езеро.

Делегација на Општина Охрид и на Здружението на граѓани „5 септември“ ќе положат цвеќе пред спомен-плочата на жртвите во несреќата, поставена на Градскиот кеј во Охрид. Поканети се и претставници од Амбасадата и Конзулатот на Бугарија во Македонија, јавува МИА.

Повеќе...

Охриѓани едногласно ја бодреа македонската репрезентација од градскиот плоштад

Стотина навивачи од најмлади до најстари,  вечерва заеднички, едногласно и еуфорично ја бодреа македонската репрезентација на првиот натпревар од Европското првенство во кошарка. 

Плоштадoт  " Свети Климент Охридски" беше во знакот на црвено жолтата боја развеани знамиња, шалови, навивачки труби. Желбата за победа и неизвесноста траеа до последната секунда, кога натпреварот Македонија-  Црна Гора заврши 80:81. 

Повеќе...

"Математичка грешка"- минатата локална власт сама си изгради дивоградба

Вистински апсурд, поранешната локална власт при доградбата на општинската зграда  изгради цел еден спрат дивоградба, а сите фирми вмешани во проектирање и изградба се вадат на математичка грешка, дознава Охриднет.

Поради многуте недоследности и пропусти во техничката документација новата локална власт ја стопира доградбата на административната зграда.

Повеќе...

“Галеб 2013” национална вежба - Ќе се спауваат ВИП гости од киднапиран брод во Охрид

 

Денес  во Охрид, повеќе организациони единици при Министерството за внатршни работи ќе ја изведуваат националната вежба за превенција од тероризам насловена „Галеб 2013“, а којашто се организира во рамки на активностите предвидено со Акциониот план на Националната стратегија за борба против тероризмот.

Повеќе...

Албанец од Поградец два пати извршил кражба во “Охридско лето”

Дваесетгодишен албанец од Поградец во два наврати извршил кражба во дирекцијата на Охридско лето во Охрид.

На 24-ти Јули оваа година, влегол во просториите на „Охридско лето“ и украл еден фотоапарат „Никон“.

Повеќе...

Охрид подготвен за групно навивање

 

Општина Охрид во соработка со Црвен Крст и јавните претпријатија, ги привршуваат подготовките за вечерашниот почеток на манифестацијата „ Да навиваме заедно за Македонија “.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK