Сре05252022

Последна промена10:53:20 AM

SCREEN

Cpanel

   

Back Вие сте на: Home Вести Струга Сообраќајниот знак за Вевчани веќе не е на албански јазик

Сообраќајниот знак за Вевчани веќе не е на албански јазик

Сподели

Aгенцијата за државни патишта ги промени сообраќајните знаци за Вевчани. После реакцијата на општина Вевчани за тројазичноста на  новите сообраќајни знаци,  кои се поставени на патот Струга Дебар   Агенцијата ги промени знаците.

 

Од денес знакот на влезот од општина Вевчани е испишан само на македонски и англиски јазик.

 

- Задоволни сме од промената на сообраќајните знаци,  сметаме дека сега веќе нема да се бунат гостите кои доаѓаат во нашата општина,  велат од општина вевчани за Охриднет.

Инаку Агенцијата за државни патишта,  изминатава недела  на патот Струга- Дебар постави нови сообраќајни знаци. Тие се испишани на три јазици, покрај македонски и англиски како досега,  имињата на населените места се испишани  и   на албански јазик. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK