Чет06212018

Последна промена04:38:54 PM

Back Вие сте на: Home Вести Струга Грипот се шири со поинтензивна динамика во Струга

Грипот се шири со поинтензивна динамика во Струга

Сподели

Грипот и натаму ги полни болниците и приватните ординации во Охрид и Струга. Надлежните служби велат дека во Охрид бројката на заболени од грип се задржа на околу 260 лица, но дека во Струга се зголемува, каде досега се регистрирани 112 случаи со симптоми кои наликуваат на грип.

 Од Центарот за јавно здравје во Струга велат дека бројката е многу поголема во однос на истиот период лани.

На пациенти со симптоми на грип им се припишува потребната терапија, а оние со полесни симптоми се враќаат на домашно лекување со совети како да се справат со болеста.

Извор:meta.mk

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK