Вто09252018

Последна промена09:35:02 AM

Back Вие сте на: Home Вести Струга Струга ќе одбележи 200 години од раѓањето на Наум Миладинов

Струга ќе одбележи 200 години од раѓањето на Наум Миладинов

Сподели

Во сабота на 11 Ноември ќе се одржи свечена академија по повод 200 годишнината од раѓањето на Наум Миладинов. 

 

За животниот пат и музичкото творештво на  братот на Димитар и Константин Миладинови ќе говорат професор Петар Аврамоски и доцент  д-р Димитри Кумбароски. Проф. д-р отец Стефан Санџакоски ќе беседи на тема „Наум Миладинов – маркантен и светлозарен претставник на православаната философија на животот според Богочовекот Христос“. Свој музички настап ќе има правнукот Христијан Миладинов.
Во склоп на програмата предвидено е концерт да одржи Хорот „Калистрат Зографски“.
Академијата ќе се одржи сабота 11 ноември во 19 часот. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK