Вто09252018

Последна промена10:39:09 AM

Back Вие сте на: Home Вести Струга Струга го одбележа Денот на ослободувањето

Струга го одбележа Денот на ослободувањето

Сподели

Осми ноември Денот на ослободувањето на Струга,беше одбележан со повеќе настани и манифестации.

Настаните и свеченостите беа во организација на Општината и Општинската организација на Сојузот на борците од Народноослободителната и антфашистичката војна во Македонија.
Свеченостите започнаа во десет часот на плоштадот пред споменикот на Револуцијата во Струга, со полагање свежо цвеќе на повеќе делегации.


Во големата сала на организацијата,пред голем врој граѓани претседателот Ајрадин Мемети,прочита реферат за одбележувањ на 73 години од Слободна Струга.


На крајот од прославата беше приреден прием на преживеаните борци,за членовите на семејствата на паднатите борци и за други граѓани.
автор СТОЈАН КУКУНЕШОСКИ

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK