Нед12162018

Последна промена04:44:54 PM

 

Back Вие сте на: Home Вести Струга Блокади на Ќафасан

Блокади на Ќафасан

Сподели

Доверители на „Фени” и вчера  протестираа, барајќи да им бидат исплатени побарувањата. До 16 часот вчера беше блокиран патот од Кавадарци кон Дреново.

 

Реџеп Елмаслари од Платиниум АЛБ- Тирана, рече дека дошле од Албанија на протестот.

– Нашата фирма го снабдуваше „Фени” со руда. Од јули минатата година ни ги немаат исплатено нашите побарувања. Нашата фирма ги има платено сите побарувања од државата, ги плаќавме работниците, а сега не можеме да си ги наплатиме нашите побарувања, изјави тој информирајќи дека ќе продолжат со протести и на територијата на Албанија.

Рече дека за ова го известиле Министерството за индустрија и за транспорт и премиерот Еди Рама.

– Ќе го блокираме граничниот премин Ќафасан, нема да дозволиме ниту еден камион со македонски регистарски ознаки да влезе или излезе, нагласи тој во изјава за медиумите, пишува Република.мк. 

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK