Сообраќајка во Струга

Сподели

Возило удрило во две девојки кои непрописно преминувале коловоз.

Вчера околу 17 часот на улица „Пролетерски Бригади“ во Струга, патничко возило „Опел Вектра“ со струшки регистарски ознаки, управувано од Љ.С.(49) од Струга, удрило во пешаците А.Д.(18) и Л.И (18), двете од струшкото село Радолишта.
-Од ударот тие се здобиле со повреди и биле префрлени во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид. По укажаната помош А.Д. била задржана на понатамошно лекување, а Л.И. била пуштена на домашно лекување, информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

Додава дека увид на местото извршила екипа од Полициската станица Струга.