Пет06052020

Последна промена04:47:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга И во Струга се одбележа Денот на Европа

И во Струга се одбележа Денот на Европа

Сподели

Основната организација на борците од Струга ги одбележа Денот на победата и денот на Европа.


По повод 74 – годишнината од победата ,9 Мај,Основната организација на борците од Народно ослободителната војна на Македонија,а сега подржувачите на тој значаен ден од Струга пред платото на седиштето на организацијата,приреди собир на граѓаните на Струга и Струшко,со што свечено го одбечежа Денот на победата.


9 Мај е светски празник и неговото одбележување заедно со другите земји од антфашистичката коалиција претставува голема свеченост.
И Република Македонија и Струга како дел од таа антфашистичка коалиција даде свој влиог во победата на фашизмот,затоа и граѓанита на Струга и Струшко имаат голема заслуга за светскиот мир и треба да го празнува овој ден.

-„На Денот на победата на фашизмот се одржа цвечена церемонија на положување цвеќе на споменикот на борците од НОБ и на бистите на паднатите борци . За значението на двата празника зборуваше претседателот на Општинската Основна организација на борците – продолжувачите за Струга,Ајредин Мемеди,а на собирот се даде и едно минутно молчење за сега починатиот последен борец од Струга,Илија Балоски“, информираат од Основната организација на борците од Струга.

Текст и фото: СТОЈАН КУКУНЕШОСКИ

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK