Кривична за охридско-струшка дилерска група

Сподели

Дилерите препродавале марихуана, ја криеле во Горна Белица.

Поради постоење основи на сомнение дека се сторители на казненото дело ,,неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, СВР Охрид, до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Л.Г.(25) од струшкото село Франгово, М.Д.(24) од Струга како и против Р.Т.(30) и П.К.(34), двајцата од Охрид.
Во текот на август 2019 година, Л.Г. набавил поголема количина марихуана и заедно со М.Д. ја сокриле во неговата викендица во селото Горна Белица а потоа ја препакувале за натамошна препродажба која пријавениот Р.Т. ја вршел на П.К. од Охрид и на други наркозависници.
...