Нед07052020

Последна промена07:53:21 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга Антикорупција бара кривична одговорност од Мерко

Антикорупција бара кривична одговорност од Мерко

Сподели

Антикорупцја го чешлаше работењето на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко.

 

Тие вчера јавно го  го повикаа ОЈО кривично да го гони Мерко бидејќи ја злоупотребил својата службена положба, кој нескромно си овозможил луксузен автомобил марка „ Ауди 6“ чија вредност изнесува 66.700 евра , свесно знаејќи дека општинскиот долг изнесува околу 4 милиони евра.

Мерко покрај луксузниот Ауди 6 при набавката купил уште 3 возила за што платил вкупно 115 илјади евра.

Антикорупционерите побараа кривична одговорност повикувајќи се на ревизорски извештаи за финансиско работење на општините во кој се наведени голем број нерегуларности. Дополнително побараа од Судскиот совет да ја преиспита работата на струшкиот суд поради одлуките кои ги донел во полза на градоначалникот Рамиз Мерко.  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK