Нед07052020

Последна промена07:53:21 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга Струга со рестрикции или забрана за пиење на вода

Струга со рестрикции или забрана за пиење на вода

Сподели

Сериозен проблем со редовното водоснабдување во градот на мстовите.

Граѓаните имаат неколку часовни рестрикции за вода или кога има вода таа е матна и забранета за пиење.

Граѓаните се жалат дека изминативе месеци редовно имаат проблеми со водоснабдувањето.

Проблем има  и во селата Лабуништа, Долно и Горно Татеши, Велешта и Долна Белица. Од Јавното претпријатие Проаква објаснуваат дека причина за проблемите е намаленота издашност на изворите кај Горна Белица и Шум.

-„Имаше рестрикции скоро цел месец октомври, од 22 часот до 6 часот наутро. Ова се должеше на лошите хидролошките состојби односно изворите драстично паднаа. Oд 4 ноември кога паднаа првите дождови по долго време, хидролошката состојба се подобри. И со рестрикции престанавме“, велат од Проаква во изјава за Алсат. 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK