Пон09282020

Последна промена11:28:35 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга Средношколецот Марин го фати крстот во Подгорци

Средношколецот Марин го фати крстот во Подгорци

Сподели

На 19 јанури на прославата „Водици“ средношколецот Марин Мариноски,од Подгорци,ученик во медицинското училиште „Нико Нестор“ во Струга.

 

Манифестацијата се одржа пред голем број верници,од Подгорци, Струга, Охрид, Битола, Скопје дури и од Белград светиот крст во водите на изворот „Марул“ Крстот го положи подгоречкиот свештеник Димче Павловски,а најсреќниот од сите беше средношколецот Марин Мариноски,кому според верувањето,фаќањето на крстот би требало да му донесе среќа,здравје,успех во учењето и благосостојба.


Како награда за фаќањето на светиот крст сите присутни на местото на настанот го бакнуваа светиот крст, а на Мариноски кој го фати крстот го даруваа со пари.Потоа церемонијата проголжи на честитање.

Текст и фото:СТОЈАН КУКУНЕШОСКИ

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK