Сре12022020

Последна промена02:47:09 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга Жени шверцувале домашна ракија од Струга за Истанбул

Жени шверцувале домашна ракија од Струга за Истанбул

Сподели

96 литри домашна ракија, откриени при контрола на автобус со турски регистарски таблички, кој сообраќал на релација Струга-Истанбул, пријавен за излез од државата.

Сопственици на домашната ракија се две македонски државјанки-патници во автобусот, а непријавената стока спакувана во 51 пластично шише, пронајдена  е во багажниот простор на автобусот, сокриена во картонски кутии и патнички торби.

Царинските службеници викендов воедно открија  и 5.400 евра,  при личен претрес на македонски државјанин-патник во автобус со  македонски регистарски таблички, кој сообраќал на релација Струга-Виена, пријавен за излез од државата. Непријавените девизи пронајени се во внатрешниот џеб од јакната на лицето, каде во коверт се откриени 7.400 евра, од кои 2.000 евра му се вратени, согласно Законот за девизно работење.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK