Пон01182021

Последна промена06:36:01 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга И струшкиот градоначалник мора да ги острани дивоградбите

И струшкиот градоначалник мора да ги острани дивоградбите

Сподели

Министерот Сугарески го повика градоначалникот на Струга Рамиз Мерко да започне со отстранување на дивоградбите на струшкото крајбрежје.

Законите мора да се почитуваат и да важат подеднакво за сите,не смее да има селективност. Доколку Мерко и натаму не го почитува законот државните  инспекциските служби ќе преземат мерки. - Законите важат за сите, нема селективност. И градоначалникот Мерко мора да постапува во споротивно ќе реагираат инспекциските служби“, рече  Горан  Сугарески министер за транспорт и врски.

И амабасадорот Жбогар повика да се почитуваат законите за да се зачува статусот на  Охридското езеро под Унеско.

 - „Јас веќе кажав тоа што градоначалникот на Охрид се обидува да направи е да пренесе една порака дека истото владеењето на правото важи за овој дел од Охридското езеро истото важи и за другиот дел така да јас мислам ако сакате како земја да бидете сфатени сериозни за членство во ЕУ прво и најважно ќе мора да го испочитувате владеењето на правото , рече амбасадорот Семуел Жбогар.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK