Пон10262020

Последна промена01:37:42 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга Струга цело лето со проблеми во водоснабдувањето

Струга цело лето со проблеми во водоснабдувањето

Сподели

Цело лето Струга  повторно има проблеми  со водоснабдувањето.

  Или вода воопшто нема со часови и денови ,  или е  слаб притисокот. Стружани се жалат,  велат во време на пандемија и високи  температури не може да одржуваат лична хигиена , ниту во домот. Велат во градот распослан на две води,  жителите се  жедни.

Поплаки има и од угостителите, кои секојдневно се соочуваат со проблеми во  услужувањето на гостите.

„Често се случува да има слаб млаз  од чешмата многу често имаме проблеми да измиеме чаши и кафе слабо тече. Имаме проблем да ги услужиме госстите , кафе обавезно со вода оди“,  Има ситуации да не тече вода воопшто  и да имаме проблем“, велат од угостителски објекти.

-„Кај мене нема проблем  во мојата населба.  На пониско живеам имам слушнато  од сограѓани  дека на повисоките спратови има проблем“, вели еден стружанец. 

Причина за проблемите со водоснабдувањето  е слабата издашност на изворите во Шум и Белица од каде Струга  и околината се снабдуваат со вода. Од локалната велат бараат начин да го решат проблемот.

-. Не би рекол дека нема проблеми со водата туку во тек сме и во контакти со централната власт за да го решиме една засекогаш тој проблем. Ќе направиме еден  поголем проект за тоа треба време ресурси и волја“, вели Дашмир Насуфи шеф на кабинет на градоначалникот на Струга.

Речиси една деценија проблеми со водоснабдувањето  има и во струшките села. Најкритична е состојбата  во Делогожда, Велешта и Татеши.

Новинар Соња Рилковска

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK