Пет06052020

Последна промена04:47:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга Села обвинува: Струга се краде а во Охрид се инвестира

Села обвинува: Струга се краде а во Охрид се инвестира

Сподели

Во врска со последните изjави околу субвенциите на авионските карти. од страна на преставниците на општина  Охрид во медиумите, општина  Струга ги известува граѓаните дека не е воопшто вистина дека не стои зад своите ветувања.

 

Однесувањето на централната власт. супер-коалициjата ВМРО-ДУИ, во овоj случаj на Министерството за финансии. во одредени случаи е мноry вознемирувачко и бара посебно внимание. Не можеме да продолжиме со двоjни стандарди за пристап спрема општините. да не кажеме и на дискриминирачки начин на етнички план, велат од кабинетот на струшкиот градоначалник.  

- Кога се зборува за долгови Струга е приоритетна. а кога се зборува за капитални инвестиции. Охрид е во центарот на вниманието. Не изминало мноry време откако на Општина  Охрид и се доделени 3 милиони евра. а истовремено на Општина  Струга и се одземени 500 илjади евра, обвинува струшкиот градоначалник Зијадин Села.

За Струга и неjзините граѓани. приоритет остануваат улиците. водоводите. канализациите. образованието. културата и секако и туризмот. Значи. уште еднаш. Општина Струга не бега од ниту едно ветување меѓутоа оваа идеjа  за субвенционирање авио линии останува заложник на коалициjата ВМРО-ДУИ, кои продолжуваат да произведуваат политика на дискриминациjа.

Овие факти секоj граѓанин може да ги констатира со леснотиjа. околу тоа како Струга продолжува да се краде во стилот  на "Робин Худ",  земаjќи од неа и инвестираjки на друго место, додава Села. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK