Пет06052020

Последна промена04:47:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга ВМРО ДПМНЕ: Села не може да ги менува имињата на улиците

ВМРО ДПМНЕ: Села не може да ги менува имињата на улиците

Сподели

На вчерашните најави  на струшкиот градоначалник Зијадин Села дека ќе менува имиња на улици и училишта денеска остро  реагираа од О.К. на ВМРО ДПМНЕ Струга. Според нив Села нема ингеренции да ги менува имиња. 

 

- Во делот на преименување на улиците и училиштата ние го имаме кажано својот став од порано дека сме против преименување и така и ќе остане до крај. За да се донесе ваква одлука потребно е Бадентерово мнозиснство и сметам дка таа изјава на градоначалникот не е на место ,  изјави Перо Петкоски претседател на ОК на ВМРО ДПМНЕ.

И од државниот инспекторат за локална самоуправа велат градоначалникот нема ингеренции да менува имиња, таквите изјави се само произволен маркетинг.

Струшкиот татко вчера на седница кажа дека има намера да менува имиња на улици и училишта со образложение дека во градот каде мнозинството население се албанци немало ниту една улица со име на заслужен албанец.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK