Пон04122021

Последна промена07:52:50 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга Во струшката болница за дијализа згрижен пациент со корона вирус кој се вратил од Занзибар

Во струшката болница за дијализа згрижен пациент со корона вирус кој се вратил од Занзибар

Сподели

Во струшката болница  за дијализа згрижен пациент со корона вирус кој се вратил од Занзибар.

 

Во специјалната болница за нефрологија во Стуга хоспитализиран  ковид позитивен пациент од Битола , кој  неодамна се вратил од патување  во Занзибар Африка. 65 годишниот пациент бил во стабилна здравствена состојба, но ќе се прават дополнителни анализи во Ману да се утврди дали се работи за јужноафриканскиот сој на вирусот. И неговата сопруга ковид позитивна била згрижена во „Осми Септември„ во Скопје.

Пациентот требало да биде префрлен на скопските клиники, но таму  немало место, па засега останува во Струга.

-„Вчера инсистиравме да се префрли во  Осми Септември ради можно е да има јужноафриќчки сој на ковид 19 , меѓутоа немаше место во воена болница и пациентот е се уште кај нас. Следниот ден ќе испратиме во Ману за типизација на геном да видиме за каков  вирус се работи“ , вели Александар Попоски директор на ЈЗУ Специјална болница за нефрологија.

 Инаку тројно  е помал бројот на заболени од  корона вирусот на дневна основа  во струшко, за разлика од Охрид. Од Здравствениот дом во Струга велат подготвен е  вакцинален пунк и медицински тимови за имунизација на населението.

- „Спремни сме во секој поглед и кадровски и  просторно. Имаме пункт  што е по сите правила и прописи, персонал имаме. Три екипи имаме, четири може да вклучиме  зависно од потребата и бројот на вакцинирања“,  вели Андон Ложанкоски директор на Здравствен дом Струга.

 Дваесеттина здравствени работници од Здравстевниот дом  во Струга и струшката болница се вакцинираа  против ковид  19, но голем дел од нив го прележаа и  вирусот. Модуларната болница во Струга е подготвена, но се работи на доток на кислород за нејзино ставање во функција.

Новинар Соња Рилковска

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK