Пон04122021

Последна промена07:52:50 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга Пациентот вратен од Занзибар има британски сој на вирусот

Пациентот вратен од Занзибар има британски сој на вирусот

Сподели

Кај битолчанецот, вратен од патување во Занзибар, хоспитализиран во Специјалната болница за неврологија во Струга потврден британскиот сој на корона вирусот.

 

За среќа не е јужно африканскиот сој кој се смета за поопасен. Денешните анализи во МАНУ, потврдија дека се работи за британската мутација, која веќе е присутна во земјава. Инаку 65 годишниот маж е во стабилна состојба и лекувањето ќе го продолжи во струшката болница за дијализа.

Пациентот е во стабилна состојба, информира директорот Александар Попоски.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK