Нед07032022

Последна промена05:58:40 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга Во Холандија изложба на Шерафатманд, уметничка од Малта која живее во Струга

Во Холандија изложба на Шерафатманд, уметничка од Малта која живее во Струга

Сподели

Викендов во Музејот на цветната уметност во Холандија (Flower Art Museum) беше отворена изложбата на Лида Шерафатманд под наслов “Земјата на чудатa.”

Изложбата беше отворена во присуство на македонската амбасадорка Бети Јачева, амбасадорoт на Малта, градоначалникот на Аалсмаер и околу 100 гости кои беа поканети со една единствена порака: уметноста е безгранична и ги зближува луѓето!

На изложбата беа презентирани 60 дела меѓу кои и петте на кои се насликани цвеќиња од Струшко, а ќе бидат дел од донацијата за музејот “Д-р Никола Незлобински” во Струга.

Во следните 10 недели  делата на Лида Шерафатманд, уметник од Малта, која последниве години живее во Струга, нејзините прекрасни слики со цвеќиња се комбинирани со гигантски цветни скулптури, ќе бидат презентирани во Холандија. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK