Саб01162021

Последна промена12:13:48 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга ”Нико Нестор” со нова фасада

”Нико Нестор” со нова фасада

Сподели

Струшкото училиште “Нико Нестор” комплетно реновирано. Старата училишна зграда која повеќе од 50 години не беше обновена денес светна во нов сјај. Новата фасада е направена со средства од бизнис заедницата со донација вредна  6000 евра.

Воедно е променета и старата дотраена дограма останува уште да се среди кровот. “Нико Нестор” е пример како добрата соработка меѓу раководниот тим и заедницата може заедно да допринесуваат за подобро образование на учениците.

- Се случува нешто што навистина од педесетите години наназад отккао е изградена оваа зграда од стара гимназија прв пат Нико Нестор блеска во сиот свој сјај. Се пристапи кон санирање кон реновирање на целата оваа зграда во вкупна површина од 2100 метри квадратни каде што се санираа сите оштетени делови од фасадата и дојдовме до фасадно молерисување на истиот овој дел, вели Никола Затуроски директор на ОСУ “Нико Нестор”.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK