Нед01242021

Последна промена10:38:43 AM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга Полјаци шверцувале дрога на Ќафасан

Полјаци шверцувале дрога на Ќафасан

Сподели

Во заедничка акциска контрола на царинската управа на Република Македонија и граничната полиција-регионален центар Запад, вчера на граничниот премин „ Ќафасан“ беше пронајдена и одземена 1,6 килограми опојна дрога марихуана.

Притоа, три лица полски државјани се приведени а еден полски државјанин е во бегство.
Полските државјани беа детално контролирани при обид за влез во Република Македонија со нивното патничко моторно возило марка „Пежо“ со полски регистарски ознаки. При контролата, двајца од нив се упатиле кон тоалетот при што, во близина на контејнерите од џебовите извадиле и оставиле две паковки обвиткани со салотејп трака. Тоа било забележано од царинските и полициските службеници кои се упатиле кон двајцата полски државјани. Во истиот момент лицето E. D. W. (28) започнал да бега према шумата упатувајќи се према каменоломот по што лицата S.K.K. (29), L. D. Z. (62) и B.D. (28) веднаш се приведени.
Пронајдената дрога е одземена и предадена на вештачење во Министерството за внатрешни работи во Скопје. Во тек се мерки за пронаоѓање на полскиот државјанин по што, ќе биде поднесена соодветна пријава.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK