Пон03082021

Последна промена05:18:00 AM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга Појачани полициски сили на Ќафасан

Појачани полициски сили на Ќафасан

Сподели

Поради можноста бранот бегалци да се пренасочи од Грција кон Албанија, албанските власти блиндираа пет гранични премини кон Македонија и Грција, јави електронското издание на весникот „Шекули“.

 

Околу 450 припадници на специјалната полициска единица за брзи интервениции од Тирана, Скадар и Фиер, лоцирани се на граничните премини Ќафасан на границата со Македонија, кај Струга, како и Капштица и Три Моста кај Корча, како и премините Какавија и Ќафа е Ботас кај Ѓирокастро, на границата со Грција. ­

– Полициските патроли постојано патролираат покрај границата и се во состојба на готовност и ја надгледуваат ситуацијата со цел евидентирање на секој случај на нелегално преминување од страна на сириски имигранти. Бидејќи соседните земји, Грција, Македонија и Бугарија ги затворија границите за бегалците постои опасност тие да ја сменат маршрутата кон Албанија – пишува весникот.

Според истиот извор во Албанија, три поранешни воени караули се отворени за прифаќање бегалци, но се верува дека не се доволни. Тоа и поради фактот што и ЕУ нема конкретна одлука за финансиска поддршка за соочување со евентулен бран бегалци за земјите што се соочуваат со тоа, констатира весникот.

Republika.mk

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK