Сре05252022

Последна промена10:53:20 AM

SCREEN

Cpanel

   

Back Вие сте на: Home Вести Струга Илјадници верници се поклонија на чудотворната икона во Калишкиот манастир

Илјадници верници се поклонија на чудотворната икона во Калишкиот манастир

Сподели

Манастирот посветен на “Пресвета Богородица” во струшкото село Калишта плени со духовна магија. Тој е надалеку познат по чудотворната икона на Мајката Божја или наречена “Црна Богородица”. Богородица е насликана во црно, а иконата е пронајдена во малата пештерска црква во комплексот. Таа денес се смета за една од највредните икони во земјава и се верува дека има неверојатна исцелителна моќ.

На празникот “Рожденство на Пресвета Богородица” вчера и денес илјадници верници го преполнија манастирот во струшкото село Калишта. На светата архиерејска литургија со која чиноначалствуваше архиепископот Охридски Македонски г.г Стефан утрово присуствуваше и претседателот Горѓе Иванов со сопругата.

Ова е празник кога треба да се посветиме на семејството и да даде Бог да имаме што повеќе рожби, порача Иванов.

- Ова е празник и за славење и за радување. Празник кога го славиме семејството, кога ги славиме рожбите. Празник на кој треба да се посветиме обврските кон децата, кон семејството и да даде Господ да имаме што повеќе рожби, истакна претседателот Иванов.

Во живописниот манастир изграден во карпите на брегот на Охридското езеро се помолија верници од сите краишта во земјава, но и од странство. Велат во верата го наоѓаат својот духовен мир и спокој.

- Ова ни е дар божји. Што треба да си ја чуваме верата христијанска православна. И сите цркви во православието треба да бидат едно бидејќи еден е Бог за сите, вели трет верник.

- Религијата не одржува. Поколението ни било православно ние сме македонци. Не сме ни срби ни бугари. Веруваме во Македонија, вели една штипјанка.

- Да си ја зачуваме нашата вера нашата иднина, вели друг верник.

- Црквата била единствена што не спојува. И буквално и иднината се состои во тоа што на ваквите денови сме сплотени за да си го покажеме единството и вербата во нашата вера, вели еден верник.

“Рождество на Пресвета Богородица” е малата пештерна црква која се наоѓа во Калишкиот Манастир. Потекнува од 14 век. Оваа црква е основата на самиот манастирски комплекс. Црквата се наоѓа во карпа и во неа се наоѓаат три монашки ќелии. Во близина на црквата има две исцелителни води посветени на “Свети Петар” и на “Свети Ананија”.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK