Пон03082021

Последна промена05:18:00 AM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга Поднесено обвинение за убиството кај Долна Белица

Поднесено обвинение за убиството кај Долна Белица

Сподели

Основното јавно обвинителство – Струга поднесе обвинение за убиството кај Долна Белица, струшко на 13 декември минатата година, кога при меѓусебна престрелка на две групи, едно лице го загуби животот, а две беа повредени.По спроведена сеопфатна истражна постапка, Основното јавно обвинителство – Струга поднесе обвинение против две лица.

Обвинетите Б.Б и Е.Б се товарат за сторени кривични дела – Убиство од чл.123 и Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од чл.396 од Кривичниот законик.
Братот и синот на босот од Велешта Дилавер Бојку-Леку и уште тројца засега непознати се обвинети дека го извршиле крвавиот напад во неделата во струшкото село Долна Белица кога беше убиен Фитим И.(23), а ранет беше неговиот осумнаесетгодишен брат.Башким Бојку (45) и на Ермин Бојку (30) биле во автомобилот од кој було пукано во браќата на патот кон селото Долна Белица.Од МВР и од Обвинителството не ги соопштија мотивите за пресметката, но неофицијално, од извори од истрагата дознаваме дека причина за крвавата пресметка бил милионски бизнис со концесиите за плажите во Струга.

/dnevnik.mk

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK