Нед03072021

Последна промена01:41:22 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга СЛИКИ ОД ФИЛИП БУЛОВИЌ –ЛИПИ ВО СТРУГА

СЛИКИ ОД ФИЛИП БУЛОВИЌ –ЛИПИ ВО СТРУГА

Сподели

Во галеријата „Вангел Коџоман“ во Струга,беше отворена изложба на слики од Филип Буловиќ-Липи.

Под наслов „Враќање“,тој се претстави со дела настанати во последните години во струшка Горна Белица,во кои преовладуваат слободни линии и живи бои.Во осврт за изложбата,професор д-р Кирил Темков вели дека Липи е голем авантурист и патник кој ја обиколил сета планнета во потрага по убавина.
Буловиќ е роден 1941 година во Белград,каде што завршил Акаедемија за ликовна уметност,отсек сликарство.Се занимава со сликарство,графика и мозаик кои пред струшката публика беа прикажани,тие се од неговиот роден крај.А,неговото семејство потекнува од струшка Горна Белица.Семејно отселен од Горна Белица 1920-тите и роен во Белград како пети син.На местото на куќата на неговата мајка има изградено ателје-куќа во Горна Белица во која дочекува гости и колеги и неуморно слика и во трето доба.
Липи 50 години твори храбро и без престан,освојувајќи ја публиката по светот со свои дела.Самостојно досега излагал 40 пати,а учесник е и на бројни групни изложби.Во Струга ова лето,со радост ќе уживаме во моќта и силата на окото и раката на на големиот сликар Филип Буловиќ-Липи.
Изложбата во Струга ја организира музејот „Д-р Никола Незлобински“.

СТОЈАН КУКУНЕШОСКИ

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK