Чет05252017

Последна промена11:31:35 AM

Back Вие сте на: Home Вести Струга

Во март помалку туристи

Државниот завод за статистика денеска објави дека бројот на туристи во март изнесувал 43.033 и бележи намалување за 3,5 проценти во споредба со истиот месец лани.

Повеќе...

Во Струга најмногу одобренија за градба пред избори

Непосредно пред одржувањето на претстојните локални избори е забележан позначаен раст кај бројката на предвидени станови за градење.

Повеќе...

На Ќафасан фатено лице по кое трагала полицијата

На 11.05.2017 година во 20.00 часот на ГП „Ќафасан“ од слобода бил лишен Б.К. (24) од Р.Албанија бидејќи се бара за издржување казна затвор.

Повеќе...

Учениците од Враништа ги советуваа возачите за поголема безбедност

Секторот за внатрешни работи Охрид, во соработка со полициската станица за безбедност во патниот сообраќај Струга и подрачното основно училиште „Дедо Лазор Циркоски“ од Враништа, денеска, на регионалниот пат Струга-Дебар кај селото Враништа, реализираа сообраќајно превентивна кампања за зголемена сообраќајна безбедност. 

Повеќе...

ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ СЕ ПРОСЛАВИ И ВО СТРУГА

По повод 72 – та годишнина од победата над фашизмот,9 Мај,Основната организација на борците од Народно ослободителната војна во Македонија од Струга пред платото на седиштето на организацијата,приреди свечен собир за граѓаните од Струга и околината,и гости од соседниот Охрид со што свечано го одбележа Денот на победата над фашизмот.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK