Вто12182018

Последна промена12:25:26 PM

 

Back Вие сте на: Home Вести Струга

“Каприкорн” ги повика стружани да постават македонски знамиња за “11 Октомври”

Револтирани од досегашниот однос на  градоначалникoт Зијадин Села , со непоставувањето  на државно знаме на "Илинден" и на "8 ми Септември",  Невладината организација "Каприкорн 2010" од Струга  одлучи на "11 Октомври" сами да постават државни знамиња на повеќе места низ градот.

Повеќе...

На Јабланица ќе се гради модерен ски центар

Во тек е изработка на проектот за изградба на современ ски центар на Јабланица на месноста Јанков Камен над Вевчани. Ќе се гради  викенд населба, хотели и  три и пол километри долг ски лифт.

Повеќе...

Започна изградбата на спортска сала во Вевчани

Во Вевчани интензивно започнаа градежните активности за изградба на современа спортска сала со 500 седишта.
За изградба на спортската сала општина Вевчани вложи околу 30 000 евра во изградба на потпорни ѕидови на локацијата каде што се гради салата.

Повеќе...

Обид за убиство во Татеши струшко

Вчера  во 18,00 часот во ПС Струга, М.Т.(1974) од с.Горно Татеши–Струга, пријавил дека околу 14,30 часот додека бил на местото викано .„Долно Тоски“, атар на с. Горно Татеши, кон него, еден од синовите на А.И. истрелал неколку рафали со автоматско оружје, но не го погодил.

Повеќе...

Струга конечно избра претседател на Совет

После шест месеци конечно  струшките советници денес  избраа претседател.Абдула Ќазимоски ќе биде првиот човек на  Советот на општина Струга.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK