Пон05202019

Последна промена10:05:34 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга

Села ги бојкотира Струшките вечери на поезијата

Села в година нема да дозволи да се одржат Струшките вечери на поезијата, бидејќи немало превод на албански јазик. Традицијата долга 52 години оваа година општината ќе ја бојкотира затоа што раководството на СВП не прифатило водителката покрај на македонски и англиски да чита и на албански јазик.

Повеќе...

Приведени танчерки од "Милано"


Четири странски државјанки се приведени во полициска акција изведена рано утрово во Струга. Заради нелегален престој во Република Македонија и нелегална работа утрово од кабарето „Милано“ во Струга приведени се две бугарски и две српски државјанки. Акцијата ја изведоа полициски службеници од граничната полиција и СВР Охрид.Нив согласно законот за странци им е поднесена прекршочна пријава.

Повеќе...

Вевчани со свои регистарски таблички

Од први септември оваа година, жителите на Општина Вевчани ќе добијат можност да извадат регистерски таблички со ознаката VV.Имено, изготвени се измени Правилникот за регистрационите подрачја за возилата и новотo регистрационо подрачје што се воведува во Република Македонија е Вевчани - со ознака V V кое го опфаќа регионот на општина Вевчани.

Повеќе...

Наркодилер од Струга заработи кривична

ПС Струга поднесе кривична пријава против 43 годишен стружанец за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“.

Повеќе...

Украдени 15 000 швајцарски франци во Струга


Филмски грабеж во Струга. За само неколку секунди арамија украл торбица со 15 000 швајцарски франци и неколку пасоши. Вчера во 11 часот кражбата ја извршил од џип откако забележал дека возилото е незаклучено оставено на паркинг во центарот на Струга.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK