Чет07182019

Последна промена03:51:29 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга

Училиштето во Калишта руинирано и оваа учебна година

 

 

Мувлосани ѕидови, распаднати тавани, изгниени штици и неупотреблив инвентар. Ова се дел од катастрофалните услови во кои и оваа учебна година ќе   учат триесетина   деца во село Калишта Струга. ОУ Браќа Миладиновци осум децении не претрпело ниту еден поголем градежен зафат. Иако минатата година беше најавена реконструкција тоа  се уште не се случи.

Повеќе...

Груевски ги слушна проблемите во струшките села

Груевски ги слушна проблемите на жителите во јабланичките села. Премиерот заедно со министрите за здравство и образование денеска посети повеќе струшки села.

Повеќе...

Приведени танчерки од "Милано"


Четири странски државјанки се приведени во полициска акција изведена рано утрово во Струга. Заради нелегален престој во Република Македонија и нелегална работа утрово од кабарето „Милано“ во Струга приведени се две бугарски и две српски државјанки. Акцијата ја изведоа полициски службеници од граничната полиција и СВР Охрид.Нив согласно законот за странци им е поднесена прекршочна пријава.

Повеќе...

Села ги бојкотира Струшките вечери на поезијата

Села в година нема да дозволи да се одржат Струшките вечери на поезијата, бидејќи немало превод на албански јазик. Традицијата долга 52 години оваа година општината ќе ја бојкотира затоа што раководството на СВП не прифатило водителката покрај на македонски и англиски да чита и на албански јазик.

Повеќе...

Наркодилер од Струга заработи кривична

ПС Струга поднесе кривична пријава против 43 годишен стружанец за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK