Пет07032020

Последна промена02:48:19 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга

И на 8 ми Септември струшките јарболи без македонско знаме

На јарболите во Струга вчера и денес не се вее македонското знаме. Во градот како да не се празнува Денот на независнсота на Р македонија, реагираат од невладината “Каприкорн 2010” Струга.

Повеќе...

И Струга доби велосипедска полиција

Со пригодна свеченост денес напладне во полициската станица во Струга ќе биде промовирана велосипедската полиција како продолжение на проектот „Велосипедска полициска патрола“.

Велосипедската полиција е модерна замисла за нова и современа форма на полициско работење што треба да обезбеди партнерство и поблизок контакт со граѓаните, збогатување со нова содржина во превентивното делување со што кај јавноста треба да се подигне нивото на позитивна перцепција за полицијатра како јавен сервис во служба на граѓаните.

Повеќе...

И втората средба Тимотеј Сулејмани без конкретен договор

Тимотеј и Сулејмани разговараа еден час , но не договорија ништо конкретно. И натаму не се знае кога ќе отпочне обновата на локалната црква во Октиси.

Двајцата само ветија дека ќе да работат со своите верници за да се смират страстите и тензиите и да се најде заедничко решение.

Повеќе...

Се одлага издавањето регистарски таблици за Вевчани

Од технички причини се одлага издавањето регистарски таблички за жителите на општината Вевчани со ознаката VV.
Ова е одговорот што вевчанци го добиваат во полициската станица во Струга при регистрацијата на нивните патнички возила и поднесување барање за добивање таблички со новите ознаки.

Повеќе...

Продолжуваат средбите за "случајот" Октиси

Денеска митрополитот дебарско кичевски Влаиката Тимотеј  и муфтијата на ИВЗ Струга Салим Сулејмани на заедничка средба да најдат излез за смирување на тензиите што настанаа пред десетина денови при  обидот да се постави камен темелник за обновување на црквата "Свети Димитрија" во селото Октиси, јави "Дојче Веле".

Повеќе...

Подкатегории

    • Granit

    ФОТО

     

    ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK