Пон08032020

Последна промена02:18:24 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга

26 ти Извиднички натпревар во Струга

Извидничкиот одред „Крсте Јон“ од Струга, сместен на чекор до Охридското езеро е домаќин на 26-от извиднички натпревар „Струга 2013“.

Вкупно пет извиднички одреди со 22 екипи од целава земја учествуваат на традиционалниот извиднички натпревар што од вчера се одржува во Струга. За време на тридневните извиднички натпреварувања, 120 извидници ќе ги одмерат своите знаења и вештини во низа извиднички дисциплини во поединечна и групна категорија.

Повеќе...

Груевски: Да се најде решение за проблемот во Октиси

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека треба да се најде решение за недоразбирањата околу изградбата на црква во струшко Октиси и да продолжи добриот соживот на жителите во селото, јави МИА.

Повеќе...

Забранет пристап за бродовите на пристаништето во Калишта

Концесионерот на хотелот “Бисер” во Струга на бродовите им забранил да пристануваат на пристаништето кај манастирот “Света Богородица” во село Калишта. Бродовите кои редовно пренесуваат туристи цело лето застануваат на импровизираното пристаниште кај кампот “АС”, дознава охриднет.

Повеќе...

Села со времена мерка сака да ја одложи изградбата на црквата во Октиси

Струшкиот градоначалник Зиадин Села поднел барање до судот за воспоставување на времена мерка за Решението за градба на параклисот во село Октиси, додека се изнајде решение за проблемот и се смират страстите меѓу жителите од христијанска и муслиманска вероисповест, јавува порталот republika.mk .

Повеќе...

"Мостови" за крај на Струшките вечери на поезијата

Со традиционалното поетско читање “Мостови” синоќа се спушти завесата на 52 то издание на манифестацијата Струшки вечери на поезијата. На овогодинешниот лауреат, светски познатиот романсиер, мексиканскиот поет Хосе Емилио Пачеко на мостот на поезијата му беше врачена наградата Златен венец”.

Повеќе...

Подкатегории

    • Granit

    ФОТО

     

    ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK