Пет10222021

Последна промена06:47:18 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга

Осветен куполниот крст на манастирот во Вевчани

За само три месеци рекордно заврши првата фаза од изградбата на манастирот “Свети Великомаченик Ѓорѓи” на влезот во општина Вевчани.

Денеска беше поставен и осветен крстот на духовниот храм, кој е издигнат веднаш до Порта Вевчани.

Повеќе...

Вевчанци добија најсовремено училиште

Учениците во Вевчани добија најсовремено училиште. Објектот, кој е изграден нов од темел се протега на 2500 метри квадратни.

Училиштето располага со дваесет комплетно опремени училници и кабинети, библиотека, простории за фолклорна и ликовна секција, трпезарија и млечен ресторан.

Повеќе...

Груевски: Да се најде решение за проблемот во Октиси

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека треба да се најде решение за недоразбирањата околу изградбата на црква во струшко Октиси и да продолжи добриот соживот на жителите во селото, јави МИА.

Повеќе...

26 ти Извиднички натпревар во Струга

Извидничкиот одред „Крсте Јон“ од Струга, сместен на чекор до Охридското езеро е домаќин на 26-от извиднички натпревар „Струга 2013“.

Вкупно пет извиднички одреди со 22 екипи од целава земја учествуваат на традиционалниот извиднички натпревар што од вчера се одржува во Струга. За време на тридневните извиднички натпреварувања, 120 извидници ќе ги одмерат своите знаења и вештини во низа извиднички дисциплини во поединечна и групна категорија.

Повеќе...

Села со времена мерка сака да ја одложи изградбата на црквата во Октиси

Струшкиот градоначалник Зиадин Села поднел барање до судот за воспоставување на времена мерка за Решението за градба на параклисот во село Октиси, додека се изнајде решение за проблемот и се смират страстите меѓу жителите од христијанска и муслиманска вероисповест, јавува порталот republika.mk .

Повеќе...

Подкатегории

    • Granit

    ФОТО

     

    ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK