Сре12012021

Последна промена09:48:53 AM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга

Јово и Авдиравман од Октиси

Во антифашистичката војна, битката за слобода на Октиси, Струга и струшко заедно ја отпочнале жителите христијани и муслимани. Во виорот на војната, во борбата за слобода и подобра заедничка иднина немало различности и разлики, етнички поделби и верски припадности. 

Повеќе...

И на 8 ми Септември струшките јарболи без македонско знаме

На јарболите во Струга вчера и денес не се вее македонското знаме. Во градот како да не се празнува Денот на независнсота на Р македонија, реагираат од невладината “Каприкорн 2010” Струга.

Повеќе...

Се одлага издавањето регистарски таблици за Вевчани

Од технички причини се одлага издавањето регистарски таблички за жителите на општината Вевчани со ознаката VV.
Ова е одговорот што вевчанци го добиваат во полициската станица во Струга при регистрацијата на нивните патнички возила и поднесување барање за добивање таблички со новите ознаки.

Повеќе...

И Струга доби велосипедска полиција

Со пригодна свеченост денес напладне во полициската станица во Струга ќе биде промовирана велосипедската полиција како продолжение на проектот „Велосипедска полициска патрола“.

Велосипедската полиција е модерна замисла за нова и современа форма на полициско работење што треба да обезбеди партнерство и поблизок контакт со граѓаните, збогатување со нова содржина во превентивното делување со што кај јавноста треба да се подигне нивото на позитивна перцепција за полицијатра како јавен сервис во служба на граѓаните.

Повеќе...

И втората средба Тимотеј Сулејмани без конкретен договор

Тимотеј и Сулејмани разговараа еден час , но не договорија ништо конкретно. И натаму не се знае кога ќе отпочне обновата на локалната црква во Октиси.

Двајцата само ветија дека ќе да работат со своите верници за да се смират страстите и тензиите и да се најде заедничко решение.

Повеќе...

Подкатегории

    • Granit

    ФОТО

     

    ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK