Вто01182022

Последна промена03:50:18 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга

Привршува изградбата на конаците на манастирот “Свети Спас“ во Вевчани

Во тек е завршната фаза од доизградбата на конаците на манастирот Св.Спас (Горни) во општина Вевчани.

А.Д. МЕПСО донираше 15.000 евра за доизградба на конаците а локалната самоуправа обезбеди средства за изградба на видиковец под 25 метарскиот крст над манастирскиот комплекс.

Повеќе...

Поставен споменикот на албанските востаници на Теферич

Жителите од струшките села Теферич и Радолишта денес свечено го открија спомен обележјето во чест на албанските војници, кои пред сто години учествувале во Македонско албанското востание против српскиот окупатор. Настанот беше збогатен со традиционална албанска музика, албанска химна и развиорени албански знамиња.

Повеќе...

Вевчанскиот театар со „Жорж Данден“ во Скопје

Претставата „Жорж Данден“ на Патувачкиот театар „Поклони се и падни“ од Вевчани, која претходно доживеа неколку успешни изданија низ Македонија, вечерва ќе се прикажува пред скопската публика. Љубителите на театарот од 20 часот во Драмскиот театар ќе уживаат во драмското дело, на текст од Молиер а во режија на Ѓорѓи Ризески ,  сработено по вевчанскиот рецепт  со  немирен и нескротлив дух.

Повеќе...

Со насилство помина проектот „Стоп на насилството“ во Струга

Тепачка и насилство се случила денес во Струга во дворот на средното училиште „Нико Нестор“. Според нашиот извор ученик во струшкото средно училиште од Охрид кој пред малку ни раскажа за настанот, во тепачката учествувале две групи со околу петнаесеттина ученици, сите од албанска националност кои живееле во Струга но и во околните струшки села. 

Повеќе...

Ќе се подржуваат проекти за развој на Вевчани

Денес Градоначалникот на општина Вевчани Цветомир Угриноски на средба со  заменик министерот за локална самоуправа Ѓорѓија Сајкоски.

Повеќе...

Подкатегории

    • Granit

    ФОТО

     

    ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK