Вто01182022

Последна промена03:50:18 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга

На црковно место во Струга се гради споменик во чест на албанските востаници

На црковно земјиште се гради споменик на албанските војници, кои учествувале во Македонско албанското востание против српскиот окупатор.

Утрово во струга на местото викано “Теферич” без законска дозвола по иницијатива на жителите на селата Теферич и Радолишта отпочна изградба на спомен обележје испишано на албански јазик.

Повеќе...

Започна фасадирањето на манастирот “Свети Великомаченик Ѓорѓи” во Вевчани

Од денеска градежните работи на манастирот “Свети Великомаченик Ѓорѓи” во Вевчани продолжуваат со ѕидање на фасада од камен. Вевчанци се надалеку познати мајстори во изработката на совршени фасади. Се очекува по завршувањето на фасадирањето манастирот да биде величествено духовно здание, кое ќе ги воодушевува посетителите.

Повеќе...

Илјадници верници се поклонија на чудотворната икона во Калишкиот манастир

Манастирот посветен на “Пресвета Богородица” во струшкото село Калишта плени со духовна магија. Тој е надалеку познат по чудотворната икона на Мајката Божја или наречена “Црна Богородица”. Богородица е насликана во црно, а иконата е пронајдена во малата пештерска црква во комплексот. Таа денес се смета за една од највредните икони во земјава и се верува дека има неверојатна исцелителна моќ.

Повеќе...

ФОТО - Струшко Ташмаруништа плени со мир и спокој

Ташмаруништа е село распослано во струшкото поле, на самиот брег на Глобочичкото езеро во Дримколската клисура.  

Повеќе...

“Рождество на Пресвета Богородицa” во манастирот во Калишта

Вечерва и утре во манастирот “Света Богородица” во струшкото село Калишта се одбележува големиот христијански празник “Рождество на пресвета Богородица” или кај народот познат како “Мала Богородица”.

Повеќе...

Подкатегории

    • Granit

    ФОТО

     

    ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK