Вто01182022

Последна промена03:50:18 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга

Украдени пари и златен крст од цквата “Света Богородица” во Дренок

Вчера во полициската станица Струга е пријавено дека во периодот од 10.09. до 18.09.2013 година  непознат сторител извршил кражба.

Повеќе...

Во новата академска година ФОН со нов ректор

Со свечена програма, првиот приватен универзитет во Република Македонија-ФОН ќе го означи денешниот почеток на новата академска година.Свечени часови ќе се одржат во универзитетските центри на ФОН во Струга, Гостивар и Струмица а централната свечена академија ќе биде во Среда во универзитетскиот кампус на ФОН во Скопје.

Повеќе...

Јанкуловска :Дијалогот е единствениот начин за решавање на проблемот во Октиси

Дијалогот е единствениот начин за решавање на проблемот во струшкото село Октиси, истакна министерката Јанкуловска при денешната посета на Струга.

- Мора да сее изнајде решение кое ќе биде прифатливо за сите жители на Октиси. Сепак Струга е мултиетничка средина и ние мора да ги искористиме сите средства за мирно и достоинствено разрешување на оваа ситуација која предизвукува најголемо внимание, додаде Гордана Јанкуловска министер за внатрешни работи.

Повеќе...

На фејсбук се собираат "лајкови" за изградба на црквата во село Октиси

“Лајк за изградба на црквата во Октиси” е страната, која се појави вчера  на социјалната мрежа фејсбук за собирање на гласови за обнова на црквата "Свети Димитрија" во струшкото село Октиси.

“Постои ли ЦРКВАТА,постоиме и НИЕ, затоа да кажеме ДА ЗА ИЗГРАДБА НА ЦРКВАТА ВО О К Т И С И” стои на страницата.

Повеќе...

Велештанец заработи кривична пријава за дивоградба

Поради постоење на основи на сомнение за сторени казнени дела „Узурпација на недвижности“ и „Бесправна градба“ криминалистичката полиција од Струга поднесе кривична пријава против Е.Б.(28) од струшкото село Велешта.

Повеќе...

Подкатегории

    • Granit

    ФОТО

     

    ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK