Нед07032022

Последна промена05:58:40 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга

Вевчанци добија најсовремено училиште

Учениците во Вевчани добија најсовремено училиште. Објектот, кој е изграден нов од темел се протега на 2500 метри квадратни.

Училиштето располага со дваесет комплетно опремени училници и кабинети, библиотека, простории за фолклорна и ликовна секција, трпезарија и млечен ресторан.

Повеќе...

26 ти Извиднички натпревар во Струга

Извидничкиот одред „Крсте Јон“ од Струга, сместен на чекор до Охридското езеро е домаќин на 26-от извиднички натпревар „Струга 2013“.

Вкупно пет извиднички одреди со 22 екипи од целава земја учествуваат на традиционалниот извиднички натпревар што од вчера се одржува во Струга. За време на тридневните извиднички натпреварувања, 120 извидници ќе ги одмерат своите знаења и вештини во низа извиднички дисциплини во поединечна и групна категорија.

Повеќе...

Села со времена мерка сака да ја одложи изградбата на црквата во Октиси

Струшкиот градоначалник Зиадин Села поднел барање до судот за воспоставување на времена мерка за Решението за градба на параклисот во село Октиси, додека се изнајде решение за проблемот и се смират страстите меѓу жителите од христијанска и муслиманска вероисповест, јавува порталот republika.mk .

Повеќе...

Груевски: Да се најде решение за проблемот во Октиси

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека треба да се најде решение за недоразбирањата околу изградбата на црква во струшко Октиси и да продолжи добриот соживот на жителите во селото, јави МИА.

Повеќе...

Забранет пристап за бродовите на пристаништето во Калишта

Концесионерот на хотелот “Бисер” во Струга на бродовите им забранил да пристануваат на пристаништето кај манастирот “Света Богородица” во село Калишта. Бродовите кои редовно пренесуваат туристи цело лето застануваат на импровизираното пристаниште кај кампот “АС”, дознава охриднет.

Повеќе...

Подкатегории

  • Татко пријавил полов напад врз неговата ќерка


    Грозоморниот чин го сторил 11 годишно момче.

    На 26.08.2019 во 19.30 часот во полициската станица во Струга, 52-годишен жител на струшко село пријавил дека А.А.(24) од селото Подгорци, струшко, во периодот од 23 до 26.08.2019 извршил полов напад врз неговата ќерка. Се работи на расчистувње на случајот.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK