Пон08212017

Последна промена06:11:12 PM

Back Вие сте на: Home Вести Струга

„Канадери“ го гасат пожарот кај Делогожда

Специјални авиони за гаснење пожари-канадери , утрово околу 7 часот се вклучија во гаснењето на големиот пожар над струшкото село Делогожда.

Повеќе...

Голем пожар беснее во струшко

Околу 15.30 денеска, голем пожар избувна во шумскиот појас над струшкото село Деложошда, Огнените јазици најнапред се појавиле во густата шума кај месноста „бегова шума“ во близина на патот кон селото Поум, по што за брзо време се проширил на целото подрачје.

Повеќе...

Се е подготвено за Струшките вечери на поезијата

При крај се подготовките за 56. издание на „Струшките вечери на поезијата“, кое годинава ќе се одржи од 23 до 28 август во Струга, а поетски читања ќе има и во Охрид, Ресен, Битола и во Скопје, информираат директорот на фестивалот Мите Стефоски и претседателот на Управниот одбор Славе Ѓорѓо Димоски.

Повеќе...

Бесправните градби во струшко никако да запрат

И покрај бројните кривични пријави, во струшко незапирливо бесправно се гради. Полицијата и денес поднесе кривични пријави за бесправно градење.

Повеќе...

Земјотрес почуствуван и во Струга

По земјотресите кои во  текот на вчерашниот ден беа почувствувани во Охрид и Ресен, од кои едниот со јачина од 3,7 степени по Рихтер, а другиот со 2,8 степени по Рихтер, уште еден потрес ноќеска  ги вознемири граѓаните. 

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK