Нед02262017

Последна промена12:40:10 PM

Back Вие сте на: Home Вести Струга

Поставен споменикот на албанските востаници на Теферич

Жителите од струшките села Теферич и Радолишта денес свечено го открија спомен обележјето во чест на албанските војници, кои пред сто години учествувале во Македонско албанското востание против српскиот окупатор. Настанот беше збогатен со традиционална албанска музика, албанска химна и развиорени албански знамиња.

Повеќе...

Со насилство помина проектот „Стоп на насилството“ во Струга

Тепачка и насилство се случила денес во Струга во дворот на средното училиште „Нико Нестор“. Според нашиот извор ученик во струшкото средно училиште од Охрид кој пред малку ни раскажа за настанот, во тепачката учествувале две групи со околу петнаесеттина ученици, сите од албанска националност кои живееле во Струга но и во околните струшки села. 

Повеќе...

Ќе се подржуваат проекти за развој на Вевчани

Денес Градоначалникот на општина Вевчани Цветомир Угриноски на средба со  заменик министерот за локална самоуправа Ѓорѓија Сајкоски.

Повеќе...

Вевчанскиот театар со „Жорж Данден“ во Скопје

Претставата „Жорж Данден“ на Патувачкиот театар „Поклони се и падни“ од Вевчани, која претходно доживеа неколку успешни изданија низ Македонија, вечерва ќе се прикажува пред скопската публика. Љубителите на театарот од 20 часот во Драмскиот театар ќе уживаат во драмското дело, на текст од Молиер а во режија на Ѓорѓи Ризески ,  сработено по вевчанскиот рецепт  со  немирен и нескротлив дух.

Повеќе...

На црковно место во Струга се гради споменик во чест на албанските востаници

На црковно земјиште се гради споменик на албанските војници, кои учествувале во Македонско албанското востание против српскиот окупатор.

Утрово во струга на местото викано “Теферич” без законска дозвола по иницијатива на жителите на селата Теферич и Радолишта отпочна изградба на спомен обележје испишано на албански јазик.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK